ARTYKUŁY
Z czego składją się paznokcie?
Paznokieć to martwy ale potrzebny wytwór naszego naskórka. Budowa Paznokci stóp i rąk nie różni się.
Zrogowaciałe komórki nachodzą na siebie dachówkowato. W tym miejscu komórki ułożone są w sposób ciasny i są bardzo twarde. Główną rolę w powstaniu paznokcia odgrywa tzw. obłączek - jasny półksiężycowaty kształt. Posiadają go wszystkie paznokcie jednak nie zawsze jest widoczny. Często najlepiej wysunięty i widoczny przez płytkę jest na kciuku i palcu wskazującym.
Obłączek to przednia część korzenia paznokcia ustawiona pod niewielkim kątem do powierzchni płytki. Biały kolor zawdzięcza leżącej pod nim skórze właściwej, do krórej przylega nieco luźniej i silniej odbija się od niego światło. Najmłodsze warstwy paznokcia ukryte są pod skórą wału paznokciowego. Obłączek produkuje nowe komórki. Starsze pochylają się lekko do przodu i przesuwają wychodząc spod skóry.
Blaszka paznokcia składa się z keratyny. Pokryta jest przejrzystą warstwą zrogowaciałego naskórka, który jest często ścierany przez np. mycie rąk. Pozostaje jedynie obrąbek naskórkowy, leżący na granicy tylnego wału paznokcia.
Często przy pomocy cążek, czy też radełek staramy się usunąć obrąbek czyli tzw. skórkę.
Kształt, wielkość i odcień paznokci uzależniony jest od genów. Zdrowa płytka paznokcia jest całkowicie przejrzysta. Ludzie o szerokich paliczkach posiadają szersze paznokcie i odwrotnie. Kolor paznokci uzależniony jest od ukrwienia a nie koloru karnacji.
Część paznokcia, która wychodzi poza opuszek palca nazywa się wolnym brzegiem, Im bliżej wolnego brzegu paznokcia, tym jest on cieńszy.
Paznokcie w liczbach
Zawsze mnie ciekawiło. np. kiedy odrosną mi paznokcie po obcięciu? Postaram się odpowiedzieć na takie pytanie i na inne pytania dotyczące paznokci w matematycznym ujęciu.
Średnia grubość kobiecych paznokci wynosi 0,36 mm - męskich 0,38 mm. Z wiekiem paznokcie nieznacznie grubieją i stają się bardziej kruche.
Najszybszy wzrost paznokcia obserwowany jest pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Paznokcie u rąk rosną średnio na dobę o 0,07 mm. U nóg paznokcie rosną wolniej - 0,02 mm na dobę.
Zerwany paznokieć u ręki odrasta średnio pół roku. U nóg przyjmuje się okres 9 miesięcy.
Paznokcie u człowieka rosną od 5 miesiąca ciąży aż do 2-3 dni po śmierci. Dzieje się tak, iż pomimo przerwania krążenia, komórki paznokci są odporne na głodzenie i nadal się mnożą, rosną i rogowacieją.
Poprawne obcinanie paznokci u stóp
Bardzo często zadawane jest mi to pytanie: Jak prawidłowo obcinać paznokcie u stóp? Nie chodzi tu tylko o to żeby pięknie wyglądały, ale przede wszystkim aby były zdrowe.
Wydawałoby się, że to takie proste, lecz wiele osób nie zdaje sobie srawy, że aby prawidłowo obcinać paznokcie u stóp, potrzeba troche umiejętności i wiedzy. Nikt przecież nie chciałby sobie zaszkodzić.
Nieprawidłowe posługiwanie się nożyczkami czy cążkami, może doprowadzić do uszkodzenia tkanek okalających paznokieć u stopy. Niestety miejsca te szczególnie narażone są na zainfekowanie ze względu na ich umiejscowienie - blisko podłoża czyli kurzu, brudu. Dodatkowo w butach i skarpetach tworzy się secyficzny mikro klimat - ciepło i wilgotno, co idealnie wpływa na rozwój bakterii i grzybów.
Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzyce. U tych osób gojenie się ran jest trudniejsze. Należy pamiętać, że nie każdy diabetyk choruje na tzw. stopę cukrzycową. Można tego uniknąć właśnie odpowiednio obcinając paznokcie oraz ogólnie dbając o stopy.
Pierwszą zasadą prawidłowego obcinania paznokci jest zachowanie odpowiedniego kształtu. Paznokcie powinny być obcinane na prosto. Ale co to znaczy? Otóż chodzi aby utworzyć kształt łopatki. Tylko same brzeżki mogą być lekko zaokrąglone, tak aby nie haczyły. Dzięki takiemu postępowaniu, nasze paznokcie nie zaokrąglają się jak łyżeczka a ich brzegi nie wrosną w ciało.
Następnie pamiętajmy aby nie obcinać paznokci zbyt krótko. Po pierwsze jest to bolesne, a po drugie, może doprowadzić do skaleczenia czy nawet do owrzodzenia u diabetyków.
Dobrze pamiętać o zastosowaniu do obcinania odpowiednich narzędzi. Przydadzą się małe nożyczki lub obcinaczki do paznokci. W żadnym razie nie stosujemy "sprzetów zastepczych " jak np. nożyczki do papieru. W przypadku paznokci starczych, przerośniętych i zrogowaciałych należy używać specjalistycznych cęg.
Obcinanie paznokci należy zakończyć opiłowaniem. Odradza się stosowanie pilników metalowych , gdyż są za ostre i uszkadzają płytke paznokcia. Dobrze jest zaopatrzyc sie w pilniczek tekturowy albo szklany.
Gdy paznokcie są bardzo twarde, przed obcinaniem, można wymoczyc stopy w ciepłej wodzie z użyciem soli do stóp.
Pamietajmy aby nie wycinac skórek. Można się łatwo skaleczyć, poza tym nasze ciało postrzega to jako agresję i skórki odrastają zwykle grubsze. Można je natomiast, wytrzeć ręcznikiem a potem delikatnie odsunąć drewnianym patyczkiem.
W przypadku braku odpowiedniego sprzętu np. do obcinania bardzo przerośniętych paznokci albo ograniczeń fizycznych polegajacych na niemożności schylania się czy słabym uchwycie dłoni, zaleca się skorzystać z profesjonalnej pomocy podologa.
Łamanie się paznokci.
Często zastanawiamy się dlaczego łamią się nam paznokcie? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie i odpowiedzieć jak temu zaradzić.
Najczęstszą przyczyną łamania się wolnego brzegu płytki paznokciowej jest zła dieta pacjenta. Odpowiednie żywienie wpływa bezpośrednio na stan naszych paznokci. Dieta powinna być uzupełniona o witaminę A (mleko, jaja, ryby, marchewka, pomidor, papryka i wątróbka), oraz witaminy z grupy B:
- B1: produkty zbożowe grubego przemiału, mięso, wędliny (szczególnie wieprzowina), rośliny strączkowe - groch, fasola oraz drożdże, orzechy, słonecznik, ryby, owoce i warzywa;
- B2: występuje w wątrobie, chudych serach, migdałach, grzybach, dziczyźnie, jajach, zielonych częściach warzyw, łososiu, pstrągu, makreli, pełnoziarnistym pieczywie, małżach, fasoli, grochu, soi, mleku, jogurcie, kefirze, maślance, drożdżach i orzechach włoskich, a także w różnych rodzajach mięs;
- B3: chude mięso, wątróbka, serca, drób, ryby, fasola, groch, drożdże piwne, masło orzechowe, odtłuszczone mleko, ser, soja, orzechy, suszone brzoskwinie, pełne ziarno, migdały, grzyby;
- B5: wątróbka, otręby pszenne, ryby (np. śledzie, makrele, pstrągi), grzyby, mleko pełne, mięso kurczaka, mleczko pszczele, pestki słonecznika, sery, orzechy, jajka, owoce awokado, pomarańcze, ziemniaki, brokuły, ciemny ryż, melony, pełnoziarnisty chleb, soja, masło orzechowe, banany, yerba mate;
- B6: mięso, ryby, drób, jajka, mleko, drożdże, warzywa (kapusta, groszek zielony, kalafior, marchew, szpinak, ziemniaki, fasola), zboża (kiełki pszenicy), soja, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, pestki dyni, banany;
- B12: wątróbka, jaja, ryby, mleko, przetwory mleczne, mięso wieprzowe i wędliny oraz drób i wędliny drobiowe.
Oczywiście całą tą litanię pokarmów można zastąpić suplementami diety a w przypadku opisanych paznokci, również kremami przeznaczonymi do skórek i paznokci zawierającymi witaminy (H-Panthoten, Merz Spezial, Dragees, Natural Vit+Fem, itp.).
Paznokcie mogą również rozdwajać sie przez uszkodzenie silnymi środkami alkalicznymi stosowanymi w chemi gospodarstwa domowego ( uniwersalne intensywne środki czyszczące - wysoce skoncentrowane, intensywnie czyszczące środki do usuwana uporczywych zabrudzeń itp.). Uszkodzeniom można zapobiec używając ochronnych rękawiczek (grube gumowe, cienkie : lateksowe, winylowe, nitrylowe). Niektóre z nas ich nie lubią , ale uwierzcie mi, że to kwestia przyzwyczajenia, dostępnych w drogeriach czy aptekach.
Niestety przyczyną łamania sie paznokci może być również niedoczynnośc tarczycy, oraz przewlekła niewydolność nerek. W tych przypadkach występuje jeszcze szereg innych objawów potwierdzających taką diagnozę. W rolę wchodzi diagnostyka i leczenie farmakologiczne pod opieka lekarza specjalisty.
Paznokiec może także ulec uszkodzeniu mechanicznemu przy nieostrożnym wycinaniu skórek lub piłowaniu w dwie strony nieodpowiednim pilniczkiem. Wówczas należy przy dużym i głębokim uszkodzeniu poczekac aż odrośnie zdrowa płytka. Można stosować odżywki do paznokci celem ich wzmocnienia.
Przy łamliwości paznokci może również dochodzić do rozwarstwiania się płytki na 2 lub 3 równoległe blaszki z uwagi na warstwową budowę paznokcia.
Odzielanie się płytki paznokcia od łożyska (onycholiza)
W swojej praktyce zawodowej często spotykałam się z białym zabarwieniem paznokcia związanym z oddzielaniem się paznokcia od łożyska. To białe zabarwienie sugeruje, że płytka paznokcia przestała być połączona z ukrwionym łożyskiem. Profesjonalnie takie oddzielenie nazywane jest w podologii onycholizą (Onycholysis). Nie martwcie się na zapas, takie zmiany można zrekonstruować, ale o tym na końcu.
Przyczyny oddzielania się paznokcia od podłoża są następujące:
- pourazowa: czesto np. po ekstremalnych wycieczkach górskich, balach, dyskotekach. W pierwszej fazie pojawia się krwiak pod paznokciem, Jeżeli uszkodzenie było niewielkie krew się wchłonie a paznokieć wyzdrowieje. W przeciwnym razie, dojdzie do odwarstwienia.
- grzybicze (onychomikoza): wolne miejsca mogą ulec zanieczyszczeniu. Zbiera się w nich martwy naskórek, pot (wilgoć), bród, które sprzyjają rozwojowi zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
- silne uczulenia na związki chemiczne lub kosmetyki;
- zarzywanie niektórych leków: (np. doksycylina, retinoidy i kilka leków przeciwnowotworowych).
Rozróżniamy następujące rodzaje onycholizy lub onychomikozy:
- dalsza i boczna,
- bliższa podaznokciowa,
- powierzchniowa,
- wewnątrzpaznokciowa,
- całkowita dystroficzna.
Oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska jest następstwem chorób skóry (liszaj płaski, wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry), kolagenozy, chorób krążenia obwodowego, chorób tarczycy, cukrzycy. Pamiętajmy jednak, że powyższe choroby dają wiele innych symptomów chorobowych i onycholiza na paznokciu nie musi wcale ich dotyczyć.
Uszkodzenia takie mogą mieć charakter stały (najlepiej przeprowadzić zabieg rekonstrukcji paznokcia w gabinecie podologicznym) lub tymczasowy dopóki zdrowa płytka nie odrośnie (ok. 3-5 miesięcy w zależności od wielkości zmiany).
Puste miejsce pod paznokciem często wygląda nie estetycznie. Sam paznokieć nie trzyma się łożyska i jest narażony na uszkodzenie. Jego łamliwość wzrasta. Często również sami go wycinamy deformując kształt paznokcia, bo denerwują nas zanieczyszczenia wchodzące pod płytkę.
Zabieg rekonstrukcji płytki paznokcia trwa od 15 do maksymalnie 45 minut w zależności od wielkości zmiany. Zaczynamy od dezynfekcji palucha lub palca u stopy. Następnie, wycinamy oddzieloną płytkę, usuwamy zanieczyszczenia, martwy naskórek i i stare skrzepliny (jeżeli są) i dezynfekujemy. Na tak przygotowane miejsce nakładamy specjalistyczny żel-masę. Formujemy prawidłowy kształt płytki paznkcia i utwardzamy w lampie ultrafioletowej. Zrekonstruowany paznokieć wygląda różowo i zdrowo. Można go pomalować.
Bruzdy na paznokciach
Prawidłowa płytka paznokcia u człowiek powinna być płaska. Co to znaczy jeżeli na naszych paznokciach pojawia się poprzeczne bruzdy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Głębokie poprzeczne bruzdy czy też rowki, występujące na całej powierzchni paznokcia nazywane są liniami Beau. Nazwa ta pochodzi od nazwiska Josehh’a Honoré Siman Beau, który w 1846 roku pierwszy raz to zdiagnozował. Bruzdy powstają, gdy zostanie zaburzony wzrost, a precyzyjniej, kiedy zostanie zaburzony podział komórek macierzy. Do nieprawidłowości może dochodzić z kilku przyczyn:
1) psychicznych np. na skutek wstrząsu po śmierci bliskiej osoby, stresu np. podczas rozwodu;
2) mechanicznych po nieprawidłowo przeprowadzonym manicure lub pedicure;
3) chorób atakujących paznokcie np. zakażenia drożdżakami, czy dermatozy jak liszaj płaski czy choroba Dariera;
4) chemicznego przy stosownie bez rękawiczek ochronnych silnych detergentów;
5) chorób ogólnoustrojowych charakteryzujących się wysoką temperatura ciała (zapalenie płuc, odra), niekiedy przy cukrzycy oraz ogólnym niedożywieniu, przy zaburzeniach krążenia;
6) przyjmowanie niektórych lekarstw oraz chemioterapia, która z założenia zaburza podział komórek.
Bruzdy pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od wystąpienia jednej z powyższych przyczyn. Widać po nich, kiedy organizm skoncentrował się na wale z np. zaistniałą chorobą, zmniejszając przyrost płytki na długość i grubość. Po wyeliminowaniu czynnika hamującego wzrost komórek macierz, paznokieć odrasta w niezmienionej postaci.
Delikatne linie Beau, można zeszlifować podczas zabiegu manicure lub pedicure.
Forma ostra linii Beau może doprowadzić do onycholizy, czyli oddzielenia się płytki paznokcia od macierzy, lub do całkowitego spełznięcia paznokcia. Jest to jednak rzadkie a i tak paznokieć odrasta w niezmienionej postaci.
Przy dużych i głębokich rowkach na paznokciach nie polecam jednak szlifowania, gdyż może dojść do osłabienia ogólnego płytki paznokcia i wydłużenia w czasie jego rekonwalescencji.
Czasami na skutek agresywnego manicure lub wypadku np. z maszyną do szycia, uszkodzeniu ulega płytka paznokcia jak również leżąca pod nią macierz. Bruzda może występować wzdłuż płytki niejednokrotnie dzieląc ja na dwie części. Mamy wtedy do czynienia z onychodystrofią kanalikową. Niestety takie uszkodzenie sprawia, że paznokieć odrasta z wadą. Pękanie paznokcie może mieć również podłoże genetyczne.
Co mówi nam kolor na paznokciach?
Wszyscy wiemy jak wygląda zdrowy paznokieć. Ma kolor różowy, przy skórce widnieje kremowo różowy obłączek a wolny brzeg jest bielutki. Co jednak jeżeli zaobserwujemy, że nasze paznokcie nie wyglądają jak z reklamy kremu do rąk? Czy powinniśmy się martwić, jeżeli są białe, żółte, brązowe czy nawet niebieskie?
Paznokieć może zabarwiać się na biało cały lub w formie plamek „kwitnienie paznokcia” czy pasm. Zabarwienie paznokcia na biało, może być spowodowane chorobami gorączkowymi, zakaźnymi, metabolicznymi czy endokrynologicznymi. Zmiany mogą być również wywołane przez kontakt z substancjami chemicznymi takimi jak np. rozpuszczalniki wchodzące w skład tzw. chemii domowej.
Białe plamki mogą pojawiać się również na skutkiem mikrourazów lub po przeprowadzeniu nieprofesjonalnego manicure.
Rzadko białe plamy na paznokciach wywołane są przez łuszczycę, choroby serca czy nowotwory. Częściej mogą się pojawiać w związku z niedoborami wapnia czy białka.
Nasze paznokcie są silnie ukrwione. To dlatego zdrowe maja kolor różowy. Paznokcie blade mogą sugerować anemię. Po uzupełnieniu pierwiastków, paznokcie wracają do zdrowego koloru.
Paznokcie mogą ulec przebarwieniu na żółto przez wniknięcie w płytkę barwników ciemnych lakierów do paznokci. Aby tego uniknąć należy do malowania stosować podkłady pod lakier. Dla tego rodzaju przebarwienia charakterystyczne jest to, że odrastający paznokieć nie jest przebarwiony.
Nasze paznokcie również żółkną na skutek zażywania leków np. karoten, mepakryna, tetracyklina czy okłady z riwanolu.
Żółte paznokcie występują przy przewlekłych infekcjach grzybiczych, przy łuszczycy, żółtaczce i zespole żółtych paznokci (pogrubienie paznokci, zastój chłonki w kończynie, przewlekła choroba układu oddechowego).
Palacze papierosów również mają przebarwione paznokcie na żółto. Najczęściej jest to palec wskazujący i środkowy.
Niebieskie paznokcie sugerują zatrucie azotem srebra lub długotrwałym stosowaniem leków przeciwpasożytniczych: atebryną i arechiną.
Gdy paznokieć ulega zakażeniu bakteryjnemu, płytka przebarwia się na zielono. Namnażaniu się bakterii sprzyja częste moczenie dłoni. Do zakażenia może dojść po nieostrożnym manicure. Infekcje często mają obraz mieszany bakteryjno-grzybiczy.
Na skutek urazu mechanicznego dochodzi do wylewu podpłytkowego krwi. Paznokieć staje się brązowo czarny. Małe wylewy ulegają samoistnemu wchłonięciu po kilku dniach. Duże i bolesne krwiaki wymagają nakłucia i wyciśnięcia wynaczynionej krwi. Niestety może dojść do oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska (onyholiza). W tym miejscu paznokieć będzie bardzo jasny z racji nieprzyrastania do ciała. Uszkodzenia takie mogą mieć charakter stały (najlepiej przeprowadzić zabieg rekonstrukcji paznokcia) lub tymczasowy dopóki zdrowa płytka nie odroście ok 3-5 miesięcy w zależności od wielkości zmiany.
Przebarwienia brązowe wywołane są również przez zażywanie niektórych leków: nadmanganian potasu, chlorpromazyna, rezorcyna oraz mogą być wywołane henną i nałogowym paleniem papierosów.
Niebezpiecznym objawem są drobne lub punkcikowate krwawienia podpaznokciowa. Zmiany takie mogą sugerować skazę krwotoczną, białaczkę, toczeń rumieniowaty czy łuszczycę (tzw. ciemne plamy olejowe).
Szczególną uwagę należy zwrócić na czarne plamy na paznokciach, które nie rosną razem z paznokciem. Należy wówczas wykluczyć czerniaka złośliwego. Leki przeciwnowotworowe również zaczerniają paznokcie.
Czary kolor płytki paznokcia może wskazywać na martwię na skutek niedokrwienia kończyn.
Osoby dializowane lub z przewlekłą niewydolnością nerek doświadczają objawu half and half (pół na pół). Część dystalna paznokcia zabarwiona jest na kolor brunatnoróżowy a pozostała część jest niezmieniona.
Paznokcie uzyskują efekt lśnienia na skutek długotrwałego pocierania wywołanego świądem. Taki przebieg chorobowy mogą mieć żółtaczka, cukrzyca czy przewlekłe choroby skóry.
Wrastanie się paznokci u dzieci.
W gabinetach podologicznych coraz częściej my podolodzy spotykamy się z małymi pacjentami. Dzieci już kilkumiesięczne, dzięki czujności rodziców, przyprowadzane są do gabinetu. Martwiący się rodzice nie mogą patrzeć jak maluszka boli paluszek. Dziecko jest niespokojne, płaczliwe i nadwrażliwe w obrębie stóp.
Jeszcze do niedawna problem wrastających paznokci był bagatelizowany, ale na szczęście poprawiła się wiedza rodziców na temat możliwości wyleczenia małego paluszka bez interwencji chirurgicznej. Problemy z paznokciami mogą być do tego stopnia poważne, że w skrajnych przypadkach może dochodzić do zaburzenia nauki chodzenia.
Wrastanie dotyczy najczęściej dużego palucha u stopy, ale może pojawić się również na innych paluszkach. Samo wrośniecie to nic innego jak przerwanie skórki wału paznokciowego przez płytkę paznokcia. Robi się mała ranka, zaczerwienienie. Z uwagi na fakt, iż paznokieć rośnie non stop, rana się powiększa, powstaje opuchlizna wału paznokcia. Stopy są wilgotne i ciepłe, blisko ziemi czyli kurzu, dochodzi do zakażenia bakteryjnego gronkowcem, które popularnie nazywane jest zanokcicą. To już bolesny stan, któremu towarzyszy krwawienie i ropienie. W następnych dniach dochodzi do ziarninowania rany „dzikie mięso”, które jest niczym innym jak reakcję obronną organizmu próbującego oddzielić wał od ostrego brzegu paznokcia.
Może kogoś to dziwi, że wcześniej napisałam, że wrastanie płytki paznokcia dotyczy już niemowlaków, ale to prawna. Jest wiele przyczyn wrastania. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowe odcinanie paznokci. Rodzice myślę, że w trosce o bezpieczeństwo dzidziusia, aby się nie zahaczyło o śpioszki czy podrapało, należy obcinać paznokcie najkrócej naokoło, nie pozostawiającąc niebezpiecznych rożków. Takie obcinanie prowadzi do wchodzenia wału paznokcia w jego miejsce. Wał nachodzi na pozostałą część paznokcia otaczając go. Teraz paznokieć rosnąc przepych się przez wał okołopaznokciowy. Rysuje go i dochodzi do przerwania – wrastania. Do wrastania u maluszków może również dochodzić od urodzenia w związku z nieprawidłowo rozwiniętymi paznokciami dużych paluchów (zwłaszcza u wcześniaków). Na szczęście przypadłość ta mija samoistnie w drugim roku życia.
Do wrastania może dochodzić również w związku z syndromem paznokci łyżeczkowanych czy wklęśniętych (koilonychia). Leczenie paznokci łyżeczkowatych należy rozpocząć natychmiastowo po rozpoznaniu pierwszym objawów. Leczenie opiera się na uzupełnianiu diety w żelazo.
Przyczyną występowania wrośniętych paznokci zarówno i maluchów jak i starszych dzieli mogą być skłonności rodzinne czy urazy mechaniczne. Maluchy potrafią wkładać paluchy u stóp do buzi, rozmiękczając delikatny paznokieć, macerując wały okołopaznokciowe. Przy nauce chodzenia, może dojść do pęknięcia lub odłupania kawałeczka paznokcia. U starszych dzieci zwłaszcza chłopców to sport może być przyczyną wrastających paznokci. Piłka nożna to sport bardzo kontaktowy, w którym o uraz nietrudno. Dlatego i u małych dzieli i większych niezmiernie ważne jest prawidłowe obuwie.
Dzieci posiadają delikatne i wiotkie paznokcie. Za małe buciki doprowadzają do zgniecenia paluszków i deformowania płytki paznokciowej. Za duże buciki „na wyrost” spowodują, że stópka będzie "latać" w bucie i może dojść do urazu mechanicznego paznokcia. Piłkarze czy inni mali sportowcy powinni z kolei obuwie nosić dopasowane odpowiednio do sportu przez nich uprawianego.
Niezmiernie ważna jest rola i wiedza rodziców, w postępowaniu ze stopami swoich pociech. Już od początku ważne jest aby prawidłowo odcinali paznokcie „na prosto” wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia, bez wycinania katów i skórek. Ważne jest rwnież aby rodzice tłumaczyli i przekazywali tą wiedzę starszym dzieciom, tak aby one same nie wynosiły z domu złych nawyków obcinania i nie doświadczyły wrastania paznokcia w wieku dorosłym.
Co jednak zrobić gdy zaobserwujemy zmiany na małym paluszku naszego dziecka? Przede wszystkim, ważna jest szybka reakcja i wizyta w gabinecie podologicznym. Szybka, ponieważ do zakażenia i pojawienia się mokrego wysięgu dochodzi z dnia na dzień. Tu podolog, po przeprowadzeniu wywiadu i ewentualnym oczyszczeniu wału paznokcia, zaaplikuje pod paznokieć tamponadę, kawałek włókniny nasączoną preparatem dezynfekcyjnym. Czasami podolodzy zabezpieczają tamponadę specjalną twardniejącą masą, tak aby nie wypadała. Zabieg taki spowoduje odizolowanie paznokcia od wału oraz lekkie jego uniesienie. Pamiętajmy, że paznokcie dzieci są elastyczne dlatego efekty są natychmiastowe. Po kilku dniach rodzice poinstruowani przez specjalistę sami mogą aplikować dzieciom tamponadę spryskaną np. actaniseptem.
Ważne aby nie starać się samemu nacinać brzegu paznokcia u cierpiącego dziecka. Można powiększyć jedynie wrastanie, i dodatkowo zakazić. Nie można również stosować preparatów na wrastające paznokcie dedykowanych dla dorosłych. Reklamowane płyny do zmiękczania zrogowaciałych, twardych wrośniętych paznokci są zbyt silne do stosowania w przypadku dziecięcych miękkich paznokci. Nadmierne rozpuszczenie keratyny, czyli budulca paznokcia jest bolesne. Może dojść do uszkodzenia płytki paznokciowej i konieczności jej zerwania.
I choć wrośniety paznokieć może popsuć komuśkilka dni, to nie znaczy, że po leczeniu nie będzie się cieszył zdrowymi paznokciami przez długie lata.